OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
I přes tu nejhustší mlhu není problém prohlédnout, že v tom našem zaprděném filmovém Brčálníku existují určité týmy a zažité spolupráce jednotlivých lidí. Otázkou je, jestli jsou ti lidé se svými kolegy opravdu tak spokojeni, nebo jestli se spíš nejedná o onoho pověstného vrabce v hrsti. Nicméně sem tam se najde i výjimka, přičemž jednou z nejnečekanějších je dočasný rozpad dvojice Hřebejk - Jarchovský. Po letech výhradní spolupráce si první z nich pro svůj druhý režijní počin roku 2008 nechal napsat scénář od Michala Viewegha. Naštěstí, jestli tomuhle chlapci něco jde, je to smysl pro humor a schopnost vytvořit čistou pointu.
No a protože nic jiného, než pobavit, si Nestyda za cíl neklade, dá se říct, že hlavní předpoklad byl naplněn. Nebo jinak - o vánocích a státních svátcích se zas a znovu smějeme i daleko větším kravinám. To, že v komedii jde o příběh až v druhém a dalších řádech, bylo v tomto případě dovedeno do extrému, v němž příběh neexistuje vůbec. Sledujeme nevázaný a bezstarostný průval kouskem života jednoho stárnoucího muže, přičemž ono neobvyklé slovo v této větě není náhodné. Opravdu to připomíná pohybující se kouli, na níž se tu a tam něco nabalí, aby to po čase zase beze zbytku odpadlo.
Kritici asi namítnou, že na plátně sem tam probíhají bizarně nepravděpodobné situace, a že vtip se často snaží, zejména ústy postavy ztvárněné Jiřím Macháčkem, vzpomenout na lhostejné repliky ve stylu Samotářů. Na to existuje jediná odpověď - je to naprostá pravda a námitka je tudíž oprávněná. Na druhou stranu, při pohledu do kolonky scénář, se ani nic moc jiného čekat nedalo. Nestyda, a je jedno jestli za tím slovem chápete celý film, či pouze hlavního hrdinu, se zkrátka potácí odnikud nikam. Nic neřeší, takže není divu, že ani nic nevyřeší. Pobaví a neurazí.
Za využití odpovídajících prostředků a úsilí vzniklo přesně to, co se od tohoto typu biografu očekává - a sice ničím výjimečná oddychovka.
6 / 10
Vydáno: 2008
Vydavatel: Falcon
Stopáž: 88 minut
NESTYDA (ČR 2008)
Režie: Jan Hřebejk
Scénář: Michal Viewegh, Jan Hřebejk (spolupráce), Jiří Macháček (spolupráce)
Kamera: Jan Malíř
Zvuk: Robert Dufek
Hrají: Jiří Macháček, Emília Vášáryová, Simona Babčáková, Pavel Liška, Nina Divíšková, Pavel Landovský a další
Premiéra v ČR: 09.10.2008
Je pravda, ze uz jsem od Hrebejka videl lepsi snimky nez je Nestyda. Tenhle film neurazi, ale jak prijde, tak zase odejde a podruhe uz se nevrati. Nevytrhne to ani Machacek, ktery zde podava "pouze" tradicni vykon a cely film je proste nekde kolem prumeru.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.